miercuri, 6 octombrie 2010
fa-ti timp - Rudyard Kipling
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa vezi durerea si lacrima arzând,
Fa-ti timp sa poti cu mila sa te alini oricând!
Fa-ti timp sa vezi padurea, s-asculti lânga izvor,
Fa-ti timp s-asculti ce spune o floare, un cocor!
Fa-ti timp pentru-adevaruri si adâncimi de vis,
Fa-ti timp pentru prieteni cu sufletul deschis!
Fa-ti timp, pe-un munte seara, stând singur, sa te rogi,
Fa-ti timp, frumoase amintiri, de unul sa invoci!
Fa-ti timp sa stai cu mama, cu tatal tau – batrâni,
Fa-ti timp de-o vorba buna, de-o coaja pentru câini
În trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa fii aproape de cei iubiti, voios,
Fa-ti timp sa fii si-al casei si-n slujba lui Hristos!
Fa-ti timp sa gusti frumosul din tot ce e curat
Fa-ti timp, ca esti de multe mistere-nconjurat!
Fa-ti timp cu orice taina sau adevar sa stai,
Fa-ti timp, caci toate-acestea au inima, au grai!
Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa înveti,
Fa-ti timp sa dai vietii adevaratul pret!
Fa-ti timp acum, sa stii, zadarnic ai sa plângi –
Comoara risipita a vietii n-o mai strângi!
creionul
- Scrii o poveste care ni s-a întâmplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zâmbi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decât cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, când vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la acesta.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut în viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusesti sa le mentii, vei fi totdeauna un om care traieste în buna pace cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mâna care ne conduce pasii. Pe aceasta mâna o numimDumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui.
A doua calitate: din când în când trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta înseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pâna la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa întelegi ca a corecta un lucru nu înseamna neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat e faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, îngrijeste-te de ce se întâmpla înlauntrul tau.
Si, în sfârsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca ceea ce faci în viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa încerci sa fii constient de fiecare fapta a ta.
de Paulo Coelho
stele pe scena
In piesa “stele in lumina diminetii” de Alexandr Galin, Anuska face tot deliciul.
Actiunea se petrece in Moscova, in timpul Olimpiadei. Persoanele de moravuri usoare au fost exilate pe toata perioada Olimpiadei.
O zi din viata a patru femei, aflate acum in exil, ne aduce povesti ucigatoare. Fiecare personaj are o rana deschisa, a trait sau traieste o drama. Suferinta, nervi, obsesii.
Anuska, Anuska mi-a ramas in suflet. Ea este cea care iubeste vinul si pare a fi detasata de tot ceea ce se intampla in jurul ei. De fapt, este un personaj puternic, care ascunde o poveste sfasietoare.
real: la Real - cutite fara egal
luni, 4 octombrie 2010
epoca 3D
Astazi traim in 3 dimensiuni.
Filmele sunt 3D, jocurile sunt 3D, reviste si ziare incep sa fie publicate in format 3D...
televizoare 3D (chiar asa, cum ar fi sa vezi stirile de la ora 5 in format 3D? sa vezi rochia de carne a lui Lady GaGa 3D? )
desktop-uri 3D
laptop-uri 3 D
Tot astazi, in zilele noastre, visez si eu la un laptop 3D. Laptop-ul ASUS G51JX - 3D, cu tehnologia nVidia 3D Vision si ochelarii polarizati. Are un procesor Intel-Core i7 720QM. Are o memorie de 1024 MB DDR 3; placa de sunet EAX 4.0; ochelarii sunt wireless, iar acumulatorul are o durata de viata de aproximativ 20 de ore.
Totusi un monitor 3D este ceea ce mi-ar trebui. VG236. Full HD, avand o rezolutie de pana la 1920 x 1080 la o rata de refresh de 120 Mhz; si tehnologia Color Shine care face ca totul sa fie viu.
Pe panoul din spate al monitorului exista trei optiuni pentru conectivitate: HDMI, DVI si mufe component. 3D Vision necesita utilizarea de dual-link DVI pe acest monitor.
Din pacate monitorul nu ofera o conexiune Display Port.

Ce as face cu el?
* Nu am nevoie de filme speciale pentru efectul 3D. Laptop-ul face totul.
Asadar, as revedea mai intai filmele dragi mie; nu o data, de mai multe ori chiar.
As incepe cu seria Step Up, si l-as pune pe repeat pana as invata fiecare pas de dans. Step Up I a fost frumos, II a fost minunat, dar III a fost genial, datorita efectelor speciale si formatului 3D.
As continua cu seria Fast and Furious; seria Die Hard; Bourne; Harry Potter; The Godfather; Les Miserables, cu Gerard Depardieux; toate filmele cu Denzel Washington, in special The book of Eli si Deja-Vu; si multe-multe altele.

* Jocul meu preferat este NFS.
Un NFS in format 3D este exact ceea ce aveam nevoie pentru a simti adrenalina curselor, viteza, pericolul, febra, luminile reflectoarelor...Totul este mai real, simt ca sunt acolo pe pista vum-vuummm-vummmmm.

* Wallpaper-ul 3D. Este o imagine simpla, un peisaj de munte, totul este verde-galben-ruginiu. O toamna frumoasa, calda, usoare raze de soare, un cal undeva in spate, departe; si eu parca sunt acolo, in mijlocul naturii. O adevarata experienta vie.
* Ce as mai face cu ajutorul LCD-ului meu 3D? As viziona filmarile sorei mele, sa mai invat si eu cate ceva. Sora mea este studenta la medicina, si are cateva filmari de la laboaratoarele de disectie pe cadavre. Mi-ar placea sa le vad in format 3D, sa simt ca sunt acolo, ca eu fac disectia. Poate pentru unii pare stupid, nebunesc; dar mie mi se pare interesant. Invat mai multe in primul rand despre corpul meu, si nu este nimic gen seria Saw.
Cum as mai folosi desktopul 3D? Cum ar fi sa comunici pe facebook in 3D? Cum ar fi sa citesti online o carte in format 3D? skype 3D?

sâmbătă, 2 octombrie 2010
Step up 3D









Un film despre iubire, despre vise implinite, despre prietenie, despre tot ceea ce este frumos.vineri, 1 octombrie 2010
Bucuresti ...Bucuresti...
esti plin de povesti...
