miercuri, 6 octombrie 2010

fa-ti timp - Rudyard Kipling

În trecerea grabita prin lume, catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa vezi durerea si lacrima arzând,
Fa-ti timp sa poti cu mila sa te alini oricând!
Fa-ti timp sa vezi padurea, s-asculti lânga izvor,
Fa-ti timp s-asculti ce spune o floare, un cocor!
Fa-ti timp pentru-adevaruri si adâncimi de vis,
Fa-ti timp pentru prieteni cu sufletul deschis!
Fa-ti timp, pe-un munte seara, stând singur, sa te rogi,
Fa-ti timp, frumoase amintiri, de unul sa invoci!
Fa-ti timp sa stai cu mama, cu tatal tau – batrâni,
Fa-ti timp de-o vorba buna, de-o coaja pentru câini
În trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa fii aproape de cei iubiti, voios,
Fa-ti timp sa fii si-al casei si-n slujba lui Hristos!
Fa-ti timp sa gusti frumosul din tot ce e curat
Fa-ti timp, ca esti de multe mistere-nconjurat!
Fa-ti timp cu orice taina sau adevar sa stai,
Fa-ti timp, caci toate-acestea au inima, au grai!
Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa înveti,
Fa-ti timp sa dai vietii adevaratul pret!
Fa-ti timp acum, sa stii, zadarnic ai sa plângi –
Comoara risipita a vietii n-o mai strângi!

creionul


Copilul îsi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, întreba:
- Scrii o poveste care ni s-a întâmplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zâmbi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decât cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, când vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la acesta.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut în viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusesti sa le mentii, vei fi totdeauna un om care traieste în buna pace cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mâna care ne conduce pasii. Pe aceasta mâna o numimDumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui.
A doua calitate: din când în când trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta înseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pâna la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa întelegi ca a corecta un lucru nu înseamna neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat e faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, îngrijeste-te de ce se întâmpla înlauntrul tau.
Si, în sfârsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca ceea ce faci în viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa încerci sa fii constient de fiecare fapta a ta.

de Paulo Coelho

stele pe scena

In piesa “stele in lumina diminetii” de Alexandr Galin, Anuska face tot deliciul.

Actiunea se petrece in Moscova, in timpul Olimpiadei. Persoanele de moravuri usoare au fost exilate pe toata perioada Olimpiadei.

O zi din viata a patru femei, aflate acum in exil, ne aduce povesti ucigatoare. Fiecare personaj are o rana deschisa, a trait sau traieste o drama. Suferinta, nervi, obsesii.

Anuska, Anuska mi-a ramas in suflet. Ea este cea care iubeste vinul si pare a fi detasata de tot ceea ce se intampla in jurul ei. De fapt, este un personaj puternic, care ascunde o poveste sfasietoare.


*

Rastsvetali iabloni i grushi,
Poplyli tumany NAD rekoj.
Vykhodila na Bereg Katiuşa,
Na na Bereg vysokij krutoj.

Vykhodila, zavodila pesniu
Pro stepnogo, Orla sizogo,
Pro Togo, liubila kotorogo,
Pro Togo, beregla pisma chi.

JO ty, pesnia, pesenka devichia,
Ty LETI iasnym solntsem za vsled.
Am bojtsu na dalnem pograniche
OT Katyushi privet peredaj.

Pust pe prostuiu devushku vspomnit,
Pust uslyshit, poet Ona Kak,
Pust pe zemliu rodnuiu berezhet,
Un Liubov Katiuşa sberezhet.


real: la Real - cutite fara egal

Am citit de curand o carte " Mic tratat de management culinar" de Daniel Mafteiu.
O femeie de cariera, cu MBA la Paris, se hotaraste sa invete sa gateasca. Si incepe de la zero, efectiv de la zero, si anume: paine si apa. In cateva luni reuseste sa avanseze la ceai, supa la plic si oua fierte.
Partea cea mai interesanta, dupa parerea mea, a fost incercarea femeii de a face ciorba de peste. Merge la piata pentru a se aproviziona cu cele necesare, si ii gateste iubitului ciorba de carasi aurii.
In carte, femeile sunt impartite in doua categorii: extratereste si gospodine. Extraterestra noastra nu stia nici sa taie o felie de paine. Nu stia ca un cutit trebuie tinut de maner, si ca taie cu partea zimtata.


Daca ar fi avut cutitul Thomas Rosenthal, cred ca i-ar fi fost mult mai usor. Cutitul fara egal, o aducea la real - itate si posibil intuia si extraterestra noastra cum trebuie sa tina cutitul ca sa poata taia paine cu el.

Pe langa cutitul de paine Thomas Rosenthal ne aduce la Real-hypermarket cutitul bucatarului, cutitul de friptura, cutitul Santoku (care taie inclusiv prin os), cutitul universal si un ascutitor de cutit.
Deja o vad pe extraterestra noastra fascinata de gama larga de cutite.

Calitatea de fara egal a cutitelor este data de caracteristicile lor: otel inoxidabil, antiderapant, maner ergonomic, usor de manevrat si de ascutit. Sunt cutitele ideale atat pentru extraterestra noastra, cat si pentru cei mai desavarsiti bucatari.

Real hypermarket deja ne-a obisnuit cu cele mai bune oferte; asa ca dupa campaniile "ia-ma acasa" si "gateste fara egal", se lanseaza campania "Cutite fara egal".
Campania se desfasoara in perioada 23 septembrie 2010 - 15 febhruarie 2011. Programul presupune acumularea pe cardul bonus special a 20 de puncte. Punctele se acumuleaza pe baza bonului de cumparaturi, si duc la o reducere de pana la 70% la achizitionarea oricarui cutit sau accesoriu marca Thomas Rosenthal.
Regulamentul campaniei poate fi gasit pe site-ul hypermarketului real-hypermarket.ro.

Ceea ce consider eu un atu al cutitelor fara egal este faptul ca pentru achizitionarea accesoriilor nu este necesara acumularea de puncte.
Brand-ul este recunoscut de clientii fideli ai hypermarketului, Real-ul a avut inventivitatea de a face un studiu inainte de a initia aceasta campanie, si peste 51% dintre cei intervievati au declarat ca isi doresc sa colectioneze cutitele Thomas Rosenthal in cadrul unui astfel de program. Conform estimarilor companiei, in cadrul acestui program vor fi achizitionate peste 300.000 de cutite.

Am povestit despre cutite si extraterestre pentru etapa numarul 4 a concursului SuperBlog 2010.
In speranta ca extraterestrele care isi doresc sa se apuce de gatit vor incerca cutitele lui Thomas pentru a le usura munca; si ca gospodinele vor colectiona aceste cutite pentru a gati mai bine, mai usor si mai rapid, va salut pe voi cititorilor, si va urez pofta buna!

luni, 4 octombrie 2010

epoca 3D

Astazi traim in 3 dimensiuni.

Filmele sunt 3D, jocurile sunt 3D, reviste si ziare incep sa fie publicate in format 3D...

televizoare 3D (chiar asa, cum ar fi sa vezi stirile de la ora 5 in format 3D? sa vezi rochia de carne a lui Lady GaGa 3D? )

desktop-uri 3D

laptop-uri 3 D

Tot astazi, in zilele noastre, visez si eu la un laptop 3D. Laptop-ul ASUS G51JX - 3D, cu tehnologia nVidia 3D Vision si ochelarii polarizati. Are un procesor Intel-Core i7 720QM. Are o memorie de 1024 MB DDR 3; placa de sunet EAX 4.0; ochelarii sunt wireless, iar acumulatorul are o durata de viata de aproximativ 20 de ore.

Totusi un monitor 3D este ceea ce mi-ar trebui. VG236. Full HD, avand o rezolutie de pana la 1920 x 1080 la o rata de refresh de 120 Mhz; si tehnologia Color Shine care face ca totul sa fie viu.

Pe panoul din spate al monitorului exista trei optiuni pentru conectivitate: HDMI, DVI si mufe component. 3D Vision necesita utilizarea de dual-link DVI pe acest monitor.

Din pacate monitorul nu ofera o conexiune Display Port.


Ce as face cu el?

* Nu am nevoie de filme speciale pentru efectul 3D. Laptop-ul face totul.

Asadar, as revedea mai intai filmele dragi mie; nu o data, de mai multe ori chiar.

As incepe cu seria Step Up, si l-as pune pe repeat pana as invata fiecare pas de dans. Step Up I a fost frumos, II a fost minunat, dar III a fost genial, datorita efectelor speciale si formatului 3D.

As continua cu seria Fast and Furious; seria Die Hard; Bourne; Harry Potter; The Godfather; Les Miserables, cu Gerard Depardieux; toate filmele cu Denzel Washington, in special The book of Eli si Deja-Vu; si multe-multe altele.





* Jocul meu preferat este NFS.

Un NFS in format 3D este exact ceea ce aveam nevoie pentru a simti adrenalina curselor, viteza, pericolul, febra, luminile reflectoarelor...Totul este mai real, simt ca sunt acolo pe pista vum-vuummm-vummmmm.



* Wallpaper-ul 3D. Este o imagine simpla, un peisaj de munte, totul este verde-galben-ruginiu. O toamna frumoasa, calda, usoare raze de soare, un cal undeva in spate, departe; si eu parca sunt acolo, in mijlocul naturii. O adevarata experienta vie.

* Ce as mai face cu ajutorul LCD-ului meu 3D? As viziona filmarile sorei mele, sa mai invat si eu cate ceva. Sora mea este studenta la medicina, si are cateva filmari de la laboaratoarele de disectie pe cadavre. Mi-ar placea sa le vad in format 3D, sa simt ca sunt acolo, ca eu fac disectia. Poate pentru unii pare stupid, nebunesc; dar mie mi se pare interesant. Invat mai multe in primul rand despre corpul meu, si nu este nimic gen seria Saw.

Cum as mai folosi desktopul 3D? Cum ar fi sa comunici pe facebook in 3D? Cum ar fi sa citesti online o carte in format 3D? skype 3D?




Asus este primul producator care integreaza intr-un portabil tehnologia nVidia 3D Vision. Intram cu totii intr-o alta era: Epoca 3D, care este si prima proba din Concursul SuperBlog 2010.


sâmbătă, 2 octombrie 2010

Step up 3D

In New York
Concrete jungle where dreams are made of,
There's nothing you can't do
Now you're in New York
these streets will make you feel brand new
big lights will inspire you,
let's hear it for New York, New York, New York...










Un film despre iubire, despre vise implinite, despre prietenie, despre tot ceea ce este frumos.


vineri, 1 octombrie 2010

Bucuresti ...Bucuresti...


esti plin de povesti...

Bucurestiul interbelic 1935
- articole despre capitala aparute in saptamanalul "Realitatea ilustrata" 1935, editura Tritonic


o carte in care am citit unele dintre cele mai frumoase povesti ale Bucurestiului; si totodata istorii adevarate pe care nu le stiam.

istoria teatrului romanesc:
Fiica cea mare a lui Caragea, domnita Ralu, este aceea care a organizat in Bucuresti primele reprezentatii de teatru, in limba greaca insa, punand sa se construiasca in cuprinsul palatului (Calea Victoriei colt cu strada Berthelot) primul teatru bucurestean, numit "Teatrul de la Cismeaua Rosie".

Hanul lui Manuc
Cladit in 1808, a avut epoca de glorie pana in 1860.
Un armean bogat, Manuc-bei, si-a dat seama ce izvor de bogatie e un han. Cum locurile vechii Curti Domnesti se vandusera si in picioare nu mai ramasesera decat puscaria si cateva ziduri ruinate pe malul Dambovitei, pe acest loc si-a ridicat Manuc uriasul han cu etaj si doua randuri de pridvoare.
Socotelile lui cu Imperiul Otoman nu prea erau curate si sultanul a cerut lui Napoleon I extradarea armeanului. Manuc a fost avertizat, si a fugit in Rusia, unde a murit otravit de un servitor credincios.

Republica tiganeasca de la Fantanele
este demna de o comedie de Musset, spune autorul.
Satul nu are nici scoala, nici biserica si nici chiar cimitir. Nu exista in sat nici brutar, nici cizmar, nici dulgher. In ciuda oricarei legi economice, in ceea ce priveste impartirea muncii toti locuitorii barbati ai acestei comunitati au aceeasi meserie: cea de muzicant.
Pleaca vinerea dimineata catre Bucuresti, si se intorc miercurea seara acasa. In tot acest timp in sat vei gasi numai femei si copii.

Ginsbourg
In lumea culiselor noastre teatrale, circula de multi ani o expresie "asta o sa ajunga ca Ginsbourg"
Pe langa biserica Zlatari se afla atunci un cabaret "la Pesta" (Stadt Pest) . Angajatul Raul Ginsbourg visa sa ajunga actor. Insa cum nu a fost apreciat in tara, desi s-a straduit, a plecat sa-si implineasca visul in alta parte. Astfel a ajuns directorul teatrului particular al Tarului Alexandru II de la Petersburg; apoi directorul Operei din Monte Carlo.


Si povestile continua in aceasta minunata carte. Eu am ales doar cateva care mi-au fost mai aproape de suflet, spre a le prezenta aici.