miercuri, 13 octombrie 2010

"sa fii iubita,

de cine vrei tu, si sa nu faci prea multe compromisuri pentru asta"
dedicatie primita de ziua mea pe cartea Frumoasele Straine a lui Cartarescu.

"o viata are omul" si daca nu fac prostii acum, atunci cand?

Cartea cuprinde trei povestiri: Antrax, Frumoasele straine si Bacoviana. Povestirile sunt scrise cu un umor ironic, inteligent.
Antraxul este o povestire comica la adresa autoritatilor romane. Facem si noi haz de necaz de politia romana, daca siguranta nu ne mai ofera in ziua de astazi.
Frumoasele straine reprezinta 12 poeti romani (si autorul printre ei), care calatoresc in Franta printr-un program cultural.
Bacoviana este una din experientele triste ale autorului. Avea doar 28 de ani cand a fost invitat la Bacau pentru o lectura publica. "Hotarat, Bacovia nu putuse sa fie decat bacauan, acum il intelegeam pe deplin. Oriunde -n alta parte ar fi trait, i-ar fi fost cu neputinta sa scrie Ca Edgar Poe ma re-intorc spre casa, / ori ca Verlaine, topit de bautura..."

Cartea este usoara, scrisa natural si, spune autorul, este o colectie care a aparut pentru prima oara in 7 seri. Practic, cartea te ajuta sa intelegi mai bine viata scriitorului, sa-l cunosti, sa-l admiri.

un vis

Am visat asa frumos azi-noapte....
Sa va povestesc:

Se facea ca sunt manager.
Manageritza unui magazin online. Un magazin de cadouri. Ce fain!
Visul meu a crescut intr-o noapte, cat manageritza voastra intr-o saptamana.
Asadar, timp de o saptamana, magazinul meu cadouri-originale.ro a avut cele mai bune incasari.
Asta poate si datorita culorilor noi. Pentru ca, in primul rand, magazinul meu online si-a schimbat culoarea.
Cadourile pentru femei au fost prezentate pe un fond corai; iar cele pentru barbati pe un albatru regal. Bijuteriile au fost prezentate pe un fond negru foarte inchis, pentru a iesi in evidenta stralucirea lor; iar categoria reducerilor era scrisa bolduit, cu rosu si avea un semn de exclamare, in dreptul casutei, care clipocea la fiecare 5 secunde.

Am mai creat si o categorie de cadouri unicat, la comandarea carora clientul primeste un postcard original, in functie de natura cadoului. Daca ne este permis, odata cu comanda clientului, se face un mic chestionar, din care aflam destinatia cadoului( intr-un fel). Asadar stim cat de original sa fie postcardul. Daca este un cadou pentru iubita, postcardul are imprimati trandafiri rosi, daca este pentru o prietena de suflet - avem trandafiri albi; daca este pentru el avem imprimati animalute, masini sau timbre. Textul il poate alege chiar clientul, din cele cateva predefinite.

Avem Cadouri de Craciun, pentru ca tot se apropie sarbatorile de iarna; si ele au fost cele mai cautate in aceasta saptamana. Pentru aceasta pagina avem chiar un design special, verde cu rosu, crengute de brad si vasc. Iar pentru cei care au LCD-uri 3D, avem o pagina speciala in care pot viziona aceste cadouri inainte de a decide ce va oferi celor dragi de sarbatori.

Avem chiar si accesorii pentru miri si miresici. Mi-am propus ca de Sfantul Valentin si Dragobete sa introduc o categorie speciala pentru indragostiti; avand o oferta speciala: la orice cadou achizitionat, pentru ea sau pentru el, se primeste o cutie de bomboane in forma de inimioara.

Ofertele pentru indragostiti, 3D, postcardurile, toate sunt argumente pentru a atrage clientii. In rest, magazinul a ramas asa cum era. Cadourile sunt de cea mai buna calitate, preturile acceptabile, denumirea "borealy" te duce cu gandul catre cer si te face sa plutesti...

Si cum pluteam eu asa printre inimoare, crengute de brad si vasc...suna telefonul.
Snooze? W(ho) T F is Snooze? ooo, Doamne, este de fapt alarma...trebuie sa ma trezesc, nu am voie sa intarzi la jobul meu din realitate.
O zi faina sa aveti. Eu voi continua sa visez si la munca.


Visul este prezentat in cadrul probei cu numarul 8 al concursului SuperBlog 2010. Daca nu ar fi fost ei, nu aflati voi ce visez eu!

duminică, 10 octombrie 2010

oferta de 100 eur

Ca in fiecare dimineata, imi citesc mail-urile. Si ca de obicei, ma uit si in spam. Aici, am un mail cu titlu oferta. Il deschid usor tremurand, si nu datorita aerului rece din birou, ci datorita emotiilor pe care le incerc in doar cateva fractiuni de secunda. Ce poate fi? In spam? De la cine? Macar e de bine?

"Buna, Raluca!
Am gasit texte bune pe blogul tau. Asadar, avem nevoie de tine pentru a scrie un articol despre cel mai nou serviciu al nostru de consultanta. In urma redactarii acestui articol, veti primi 100 Euro. Termenul pe care il ai la dispozitie pentru redactarea postului este de 72 de ore.
Trebuie sa ne dai textul in exclusivitate, iar pe blogul tau poti pune doar 500 de caractere din articol cu link catre pagina noastra in care apare integral.
O zi frumoasa,
B.
Project Manager "


Waw, sa ma citeasca ei pe mine! Si sa imi ceara sa scriu pentru ei! Nemaipomenit. Extraordinar! Cat de mult ma bucur! E grozav, Doamne....
Trebuie sa ma apuc de investigat!

- Alo, Casper, am primit o oferta. Trebuie sa scriu un articol. Iti dau acum un forward sa vezi.
Si, auzi, sa-mi scrii si mie ce stii tu despre ei si despre noul lor serviciu. Ma apuc acum de cercetari, caut pe net, o sa imi intreb si colegii de serviciu daca stiu si ce stiu despre ei si serviciile lor; dar poate ma ajuti si tu. Trebuie sa scriu cel mai perfect articol ever.
Si pentru ei, si mai ales pentru mine. Nu pot rata o astfel de oportunitate.
O sa il sun si pe Dorin, de la firma de research, poate ma ajuta si el cu vreo informatie ceva.
Hai te pup, ne auzim mai tarziu! Pa pa.

Il sun pe Dorin. Ii spun despre ce este vorba, si ma roaga sa il las o zi, sa vada ce proiecte de research a avut in ultimele doua luni si ce poate afla.
Apoi dau un google search. E logic ca nu putea lipsi acest search din documentarea mea. Incerc sa gasesc un forum, si niste pareri ale clientilor companiei, chiar daca pe alte servicii. As incerca chiar sa fac rost de niste pliante ale lor, de la targuri si expozitii; si poate cel mai usor ar fi sa-i rog pe ei sa mi le trimita.

Studiez, citesc, gandesc....
Am incheiat cercetarile, am pus cap la cap informatiile, am si improvizat - ca doar trebuia sa-mi pun amprenta asupra textului - , si le-am trimis articolul. Acum imi trec prin cap "n" ganduri...cum voi primi banii; dar oare chiar merit doar 100 eur? Tot efortul meu, si telefoanele, si mail-urile...Si cat profit vor scoate ei de pe urma acestui serviciu, si cat vor castiga ei in urma cititorilor mei...Dar nu ma plang. Pentru inceput, este bine. Sunt multumita cu mine!

Lumea incepe sa creada in blogguri; pentru ca in sfarsit oamenii au inteles ce inseamna un blog. Oamenii stiu ca internetul este viitorul, si atunci cand ai nevoie de un sfat, de un serviciui, de un produs il gasesti imediat acolo, pe net, Si in special pe un blog. Pentru ca bloggeri nu se ascund sa scrie ceea ce cred, ceea ce gandesc, ceea ce au vazut si ceea ce stiu. Si intotdeauna pe blog gasesti o parere sincera. Atat in articole cat si in comentariile la articole.

Si ...cum o sa cheltui 100 euro? pai...shopping: ciocolata, bilete la teatru, o camasa....si cam atat; pentru ca nu sunt suficienti pentru ghetutele de munte pe care le-am vazut sambata in magazin.

Take it slow, darling!
mi-am imaginat ca am primit acest mail pentru etapa nr 7 a concursului SuperBlog 2010. Dar astept sa mi se deschida portile acestui drum!

the touching moments in life


Fernando si Alejandra s-au cunoscut pe internet. Un site de matrimoniale.
Prima intalnire la o cafea. La despartire, un pupic pe obraz si promisiunea ca in doua zile se vor reintalni.
A doua intalnire, tot o cafea.. si-o prajitura. Apoi s-au plimbat prin parc, mana in mana, palavragind nimicuri.
La cea de-a treia intalnire au mers la film, in Mall.
Incet - incet relatia lor s-a consolidat. Miercurea ieseau la film, sambata ieseau la o prajitura, martea gateau impreuna, vinerea ieseau cu prietenii, duminica isi vizitau parintii...

Pe 7 octombrie Fernando a decis sa o ceara in casatorie. Si pentru ca au fost impreuna la Ateneul Roman, la lansarea laptopului NX90, produs de ASUS, Fernando a hotarat sa-i ofere iubitei lui o bijuterie aparte, o bijuterie tehnologica. Primul laptop care a integrat tehnologiile de sunet Bang & Olufsen ICEpower si Asus SonicMaster. Aceasta tehnologie ofera cea mai inalta fidelitate audio.

NX90 reda o gama larga de sunete, un volum puternic si un bass profund - aducand efectiv muzica la viata.
- Aceasta bijuterie a revolutionat sunetul.
Draga mea Alejandra, acest laptop ne va canta la nunta. Melodia noastra, cele mai noi hituri, cele mai bune si vechi melodii de iubire. Vom simti ritmurile si vom dansa toata noaptea alaturi de invitati.
Tot pe el vom urmari apoi, in fiecare seara, imaginile de la nunta noastra, pentru ca are un ecran FullHD 1080p cu o diagonala de 18.4 inci. Imaginile redate sunt viu colorate, clare, si avem tehnologii de transfer de date 3.0 atat USB cat si Bluetooth.
NX90 are cele mai bune componente interne: placa de baza ASUS cu chipset Intel HM55 si placa video ASUS Geforce GT 335M. Carcasa si suportul pentru maini sunt acoperite cu aluminiu polizat, in contrast cu tastatura si touch padurile negre mate.
Este primul laptop din lume care integreaza difuzoarele in ecranul LCD, dar in exteriorul carcasei, ceea ce ofera un sunet lin, fara vibratii.
Din punct de vedere al procesarii, cat si din punct de vedere al conectivitatii, laptopul NX90 ofera cele mai bune performante.


Articolul despre Fernando, Alejandra, si iubirea lor NX90 a fost scris pentru etapa numarul 6 a concursului SuperBlog 2010.
Abia astept sa dansez la nunta celor doi!

vineri, 8 octombrie 2010

ralukau.ro


Domeniul meu.ro
si mi-am facut blogul dupa cheful si asemanarea mea.



Am participat la primele doua editii ale SuperBlog-ului.
La SuperBlog 2009, am primit de la Hostway Romania un card care-mi oferea gazduire gratuita a domeniului meu, timp de un an de zile.
Nu stiam ce sa fac atunci, deoarece pentru mine blogul este o mare pasiune, nicidecum o afacere. Si nu intelegeam ce nevoie as avea eu de un astfel de serviciu.
Am tot cautat pe "sfantul google" detalii despre inregistrare domenii. Avantaje, facilitati, preturi, oferte s.a.
Dupa vreo doua - trei luni am decis si eu sa folosesc cardul. Am inscris codul de pe card, mi-am ales domeniul si am aflat in scurt timp de ce anume aveam nevoie de acest serviciu.
Aveam nevoie sa ma fac auzita. Si m-a ajutat sa ma fac auzita.
Acum am un blog cu numele meu, si ma bucura lucrul acesta. Am adresa de mail @ralukau.ro. Si sunt mult mai credibila pe aceasta piata.

Atunci cand ai nevoie de o informatie si dai un search pe internet, ai mai multa incredere intr-un domeniu inregistrat decat intr-un blog oarecare.
Atunci cand pur si simplu vrei sa citesti povesti de viata, cauti pe bloguri, gasesti...dar, iti inspira mai multa incredere un domeniu inregistrat.

www.ralukau.ro va pupa si a scris acest articol pentru proba cu numarul 5 a SuperBlog 2010.
Si ... asteapta ca Hostway Romania, la SuperBlog 2010, sa-i prelungeasca gazduirea gratuita inca un an. ( :P )


joi, 7 octombrie 2010

eyes up here!


O noua experienta vizuala. Noua tehnologie ATI Eyefinity, adusa pe piata de catre AMD, permite conectarea a 3 pana la 6 monitoare simultan la o singura placa video.


Totul este posibil prin folosirea unor conectori Display Port 1.1, ce pot folosi display-uri multiple. Aranjarea monitoarelor se face din driver si permite sistemului de operare sa le vada ca pe un intreg.

In cadrul probei cu numarul 3, SuperBlog 2010 si AMD ma intreaba cum as folosi tehnologia Eyefinity, la scoala sau la serviciu.
Avand in vedere ca am terminat de ceva vreme cu scoala; iar in jobul meu sincer nu imi doresc sa folosesc aceasta tehnologie, pentru ca nu vreau sa vad facturi, fise si note contabile pe 6 monitoare odata; cred ca as putea doar sa-mi imaginez cum as folosi Eyefinity in propriul meu business.

Visez la un pub al meu. Un pub sportiv, simplu, ceva gen Irish-ul. In fiecare seara, clientii straini, in special englezi, stau la masa, la o bere, cu prietenii si urmaresc pe un singur ecran mare (6 monitoare eyefinity) meciurile de fotbal, campionatele de tenis, darts si billiard. Tehnologia creeaza o alta atmosfera, jocul este mai aproape, mai real, il simti, il traiesti, esti acolo.


Tehnologia Eyefinity poate fi folosita foarte bine de gameri: NFS, Moto GP, Star Craft, Quche Cuntter, Doom 3, Counter Strike, Aliens vs Predator si altele.
De pasionatii de filme, care isi pot face propriul cinema la ei acasa.
Pasionatii de documentare, de National Geographic, de asemenea cred ca vor fi foarte fericiti sa aiba o astfel de tehnologie de partea lor.


Sora mea si-ar dori sa se utilizeze aceasta tehnologie la facultate, la medicina. Ar fi un plus in examen pentru fiecare student care ar vedea o disectie pe un astfel de ecran mare; daca ar vedea toate schemele, si fiecare vena in parte, marite, ar intelege mai bine si le-ar fi mult mai usor apoi in practica.

Si lista poate continua!
Tu, cititor drag, cum ai folosi ATI Eyefinity?

miercuri, 6 octombrie 2010

licitatie


Un om bogat, pasionat de artă, avea în colecția lui opere ale tuturor marilor maeștri, renascentiști, clasici și moderni, din toate școlile și curentele. Deseori stătea împreună cu unicul său fiu, admirând minunatele piese din colecția lor.
Dar a izbucnit războiul și fiul a fost înrolat și trimis la luptă. El a dat dovadă de mult curaj și a murit la datorie, în timp ce salva viața unui camarad. Cînd a primit anunțul, tatăl a fost profund îndurerat de pierderea unicului său fiu.
O lună mai târziu, a auzit bătăi la ușă. În prag stătea un tânar cu un pachet mare în brațe...El a spus:
- Domnule, nu mă cunoașteți. Eu sunt soldatul pentru care fiul dumneavoastră și-a dat viața. În acea zi el a salvat multe vieți ale celor răniți dar, în timp ce încerca să mă ducă pe mine într-un loc sigur, un glonte i-a străpuns inima, el murind pe loc...Deseori ne vorbea de dumneavoastră și despre pasiunea pe care o aveți pentru artă.
Tânărul i-a înmânat pachetul.
-Știu că este aproape un nimic. Eu nu sunt un pictor cunoscut, dar sunt convins că fiul dumneavoastră ar fi vrut să aveți acest tablou.
Tatăl a început să desfacă ambalajul. Era un portret al fiului său, pictat de tânăr. Privindu-l atent, a fost uimit de felul în care tânărul pictor a reușit să surprindă chipul, dar și personalitatea fiului său. Tatăl a scos un suspin și cu ochii plini de lacrimi a mulțumit tânărului, oferindu-i și o sumă de bani pentru tablou.
-O, nu se poate așa ceva, domnule... Toată viața nu voi putea să plătesc pentru ceea ce fiul dumneavoastră a făcut pentru mine. Acesta este doar un cadou.
Tatăl a prins tabloul pe una din simezele sale. De câte ori avea vizitatori, el începea prin a le arăta portretul fiului său și numai după aceea le dădea voie să vadă marile capodopere colecționate.
După moartea bătrânului tată, s-a organizat licitația marii lui colecții de tablouri. S-au adunat foarte multe persoane care doreau să vadă și, mai ales, să achiziționeze tablouri pentru propriile lor colecții.
La deschidere, pe podium era postat portretul fiului. Persoana delegată să conducă licitația,adjudecătorul, a deschis sesiunea, lovind cu ciocănelul:
-Începem licitația cu acest portret al fiului. Cine deschide oferta?
În sală s-a lăsat liniștea....Apoi, de undeva din fundul sălii, o voce a strigat:
-Am venit să vedem marile opere! Sări peste această piesă!...
Dar, netulburat, adjudecătorul a continuat:
-Face cineva o ofertă pentru acest portret?... 100?... 200?...
Din sală, cineva a stigat iritat:
-Nu am venit pentru acest portret!... Ne-am adunat pentru picturile lui Rembrandt, Fragonard, Van Gogh, Matisse, Picasso și ale celorlalți maeștri!... Haideți să trecem, cu adevărat, la licitație!...
Netulburat, adjudecătorul a continuat:
-Fiul!... Fiul!... Îl vrea cineva pe fiul?!...
Într-un târziu, din cel mai îndepărtat colț al sălii s-a auzit o voce timidă:
-Dau eu 10 pentru acest portret...
Era cel care fusese, ani mulți, grădinarul tatălui și al fiului. Fiind un om sărac, nu putea să ofere mai mult.
-Există o ofertă de 10!... Cine dă mai mult?!... Dă cineva 20?!...
Sala era în fierbere.
-Dați-i-l lui pentru 10!...Să trecem la maeștri!...La maeștri!...
Nu-l voiau pe fiu. Toți doreau să profite de ocazie și să cumpere opere mari pentru colecțiile lor. Ferm, adjudecătorul a continuat:
-10, odată!...10, de două ori!...
Și, lovind cu ciocănelul în masă:
-Adjudecat! VÂNDUT pentru 10!
Din față, cineva a zbucnit:
-În sfârșit, putem trece la marea colecție!...
Calm, adjudecătorul a pus jos ciocănelul, spunând:
-Îmi pare rău, dar licitația s-a încheiat.
Rumoare în sală:
-Dar tablourile?!...Cum rămâne cu maeștrii?!...Colecția?!...
-Regret, a spus adjudecătorul. Când am fost desemnat să conduc această licitație, mi s-a comunicat o prevedere secretă din testament, pe care nu am avut voie să o fac cunoscută decât în acest moment: licitația se referă numai la potretul fiului !Cine il ia moștenește întreaga avere, care include și toată colecția de opere de artă! Omul care-l primește pe fiul obține TOT!...