joi, 13 septembrie 2007

capabil sau nu?

o adevarata provocare ...
un joc aparent stupid ... dar care ne poate schimba viata
sub forma de gluma ii provocam pe cei de langa noi sa faca un anumit lucru, pe care am vrea sa il faca, lucru pe care am vrea sa il vedem la cel de langa noi; insa din anumite motive:timiditate, slabiciune,etc...acesta nu il va face decat daca este provocat
toti ar trebui sa vedem viata in roz, sa o luam ca pe o joaca, sa zambim mereu, sa trecem peste limitele noastre aparente...suntem capabili de orice; numai sa vrem!!!Iar uneori pentru a vrea sa facem un lucru, sa obtinem ceva, trebuie sa fim provocati.

"Love me if you dare" este unul dintre cele mai bune si mai captivante filme pe care le-am vazut. Un film frantuzesc, pe care mi l-a recomandat Andrei, si pe care l-am urmarit cu foarte mult drag.
Totul incepe cu o cutie de tabla, un micut carusel- carusel aflat de fapt in sufletul fiecaruia, si care este capabil sa schimbe viata fiecaruia.
Jocul copiilor este un joc super; problema este ca nu rade nimeni.
Trebuie sa fim capabili pentru a putea fii fericiti, pentru a rade, pentru a avea o viata roz.

Voi sunteti capabili sa fiti fericiti?

joi, 6 septembrie 2007

toamna

liniste...

bate vantul...

o sa inceapa sa cada frunzele...

sa devina totul ruginiu in jurul nostru; si sa ne intristeze...

ce putem face atata timp cat asta este mersul naturii?...nimic
sau cel putin nimic in acest sens...putem face ceva cu noi, cu sufletele noastre.
Am observat la oamenii din jurul meu ca toamna devin mai tristi, mai lenesi, fara chef, fara viata...iar primavara se trezesc, infloresc la fel ca un ghiocel in lumina soarelui, se lasa incalziti de soare si isi deschid sufletul revenind la viata!

Putem sa ne facem fiecare zi cat mai frumoasa, chiar si ea asa de la natura...ruginie...
Sa invatam sa zambim in fiecare zi, sa ne bucuram de lucruri marunte, sa fim alaturi de cei dragi, si sa ne lasam sufletul deschis si toamna!

-un trandafir-

Nu stiu cine esti,
Nu stiu de unde esti;
Dar nu asta conteaza
Atata timp cat iubesti!

As vrea sa stiu ce gandesti,
As vrea sa stiu ce doresti;
As vrea sa fiu si eu in viata ta
Un trandafir pe care sa-l iubesti!

vineri, 31 august 2007

tb

Trebuie doar sa crezi in tine,
Trebuie doar sa crezi in iubire,
Si intreaga ta viata
Va fi plina de miracole.

Trebuie doar sa stii sa incerci,
Trebuie doar sa stii sa speri,
Si vei avea in viata
Tot ceea ce tu vrei!

luni, 27 august 2007

triumful iubirii

A citit cineva "Copilul renegat" de Balzac?

Acum ani de zile, cand am citit aceasta carte am scris cateva versuri. Astazi, daca as reciti-o, probabil ca mi-ar placea la fel de mult, dar nu as mai putea scrie versuri.

Sa fie oare datorita faptului ca m-am maturizat, ca am trecut peste acea varsta minunata de 16 ani, cand totul era doar miere si visam si visam si visam...sa fie datorita stresului zilelor anului 2007, datorita altui gen de vise de acum ale copilului matur din mine, sau...?alte idei?

Marunt si rece ploua afara
In castel totul pare linistit;
Prin ploaie doi copii alearga
Spre un taram extrem de fericit.

Ei vor etern sa se iubeasca,
Sperand ca nu vor avea nicicand de suferit;
Si vor etern ca sa zambeasca,
Crezand ca-n viata poti fi vesnic fericit.

Dar lumea este rea si cruda,
Si mii de piedici ai de infruntat;
Cei doi, prin dulcea lor iubire insa,
Tot raul deoparte l-au dat.

Ei mai traiesc si astazi fericiti,
Cu speranta ca-ntr-o zi,
iubirea tuturor va triumfa.

duminică, 26 august 2007

Astazi stiu cine sunt!

Astazi am aflat cine sunt, ce reprezint, care este adevarata valoare a mea!
Stiu ce pot si ce vreau in viata, si de ce nu am obtinut asta pana acum!

Tot ceea ce realizam in viata, daca nu stim sa pastram este pentru ca nu avem nevoie de acel ceva, pentru ca stim ca meritam ceva mai bun, si ca suntem capabili de a obtine acel ceva mai bun!

Fiecare este valoros in felul lui! Fiecare merita ceva mai bun, decat ceea ce are. Important este acum fiecare om in parte, daca ramane cu ceea ce a obtinut pana in prezent, sau daca este constient de capacitatile sale, si merge mai departe pentru a obtine ceea ce merita cu adevarat.

Tu ce zici?Atunci cand pierzi ceva, cu sau fara vointa ta, plangi dupa acel ceva, sau esti constient ca trebuie sa lupti mai departe cu viata si sa obtii ceva mai bun, si mai bun si tot mai bun...

Astazi am realizat cine sunt, si ce pot si vreau sa lupt mai departe pentru a obtine acel cel mai bun ceva din viata unui om!!!

luni, 20 august 2007

ptr Bogdan

nu stiu sa dau reply la comment, dar o sa invat eu!!!; insa pana atunci: multumesc pentru comment-ul la "sotron"
pai, mergem sa mai exersem sa sarim sotronul, data viitoare in tinuta sport, adecvata acestui joc:)
cine stie, poate ajungem si la un campionat:P , castigatori, pe locul I