duminică, 13 ianuarie 2008

film

"The Lake House"

frumos film-frumoasa poveste...

merita vazut, si nu singur asa cum am facut eu

este super sensibil filmul, romantic, psihologic...
acelasi cuplu frumos din "speed-cursa infernala":keanu reeves si sanda bullock; traiesc in doua lumi diferite insa ajung sa se iubeasca si hotarasc sa sfideze soarta; sunt hotarati sa astepte si sa riste intraga viata doar pentru a fi impreuna
mai mult de atat chiar nu am ce sa spun

vizionare placuta, in compania dorita:*

joi, 3 ianuarie 2008

fitze

De ce unele persoane au atatea fitze si sunt atat de snobi, iar altele care poarta aceasi eticheta pe haina nu?


De ce sunt persoane care nu au eticheta de pe haine atat de cunoscuta in intreaga lume, si care totusi stiu sa-si traiasca viata linistit si sa fie fericiti?


Nike, Adidas, Killtec, Kenvelo...


Nu am nimic cu aceste brand-uri; chiar imi plac; am ceva impotriva celor care se considera superiori daca poarta haine cu sigla acestor mari companii; si in realitate ei nu reprezinta nimic pentru societate.


Oare viata noasta inseamna doar haine si fitze?


Un simplu adidas nike, si o geaca adidas te fac mai puternic?sau poate mai inteligent?mai frumos?


Daca pe suflet s-ar putea pune cate o astfel de eticheta, doua, exista oameni in stare sa cumpere cu bani grei o astfel de "tipla"(cum bine spunea Gabriela Vranceanu Firea in cartea )


si totusi...conteaza atat de mult aceasta eticheta? ne face mai importanti, mai stapani pe noi?


NU CRED

marți, 25 decembrie 2007

pentru voi

pentru toti cei care au citit si/sau vor mai citi articolele mele...
FIE CA TOATE VISELE PE CARE LE FAURITI IN ACESTE ZILE DE SARBATOARE SA SE INDEPLINEASCA ADUCANDU-VA BUCURIE. DRAGOSTEA PE CARE O DARUITI CELOR DIN JUR SA O PRIMITI DE LA CEI CARE VA SUNT APROAPE INZECIT!
pupiciiii
LA MULTI ANI!

marți, 18 decembrie 2007

marea



"nu stiu cum, sa va spun, dar mi-e rau dor de mare..."


marea, linistea, caldura naturii, sunetul valurilor care se sparg


imi este dor de ele, imi este dor de vara, de soare


iubesc marea, am ajuns sa iubesc marea anul asta

pana acum iubeam doar muntele; insa anul acesta cele 3 zile la mare au fost superbe, marea a fost mai frumoasa ca niciodata; valurile mai placute, soarele mai vesel, nisipul mai fierbinte...


cui nu ii place marea inseamna ca nu iubeste viata; inseamna ca nu a simtit ca a trait pana acum

marea iti aduce in suflet starea aceea de fericire, de nespusa bucurie, de extaz, de nepasare in fata problemelor vietii; iti aminteste doar de placerile vietii si te ajuta sa traiesti fiecare bucurie in parte cat mai intens si stie sa-si puna amprenta asupra sufletului tau

verde

fiecare persoana are o culoare preferata mai mult sau mai putin


culoarea mea e verde: speranta, optimism, bucurie...
fetita lipsita de griji, vesela, frumoasa, iubitoare


Verdele simbolizeaza natura. Prin corelatie simbolizeaza si viata, tineretea, renasterea, speranta si vigoarea.

Situat intre albastru si galben, verdele rezulta din interferentele lor cromatice.
Verdele intra cu rosul intr-un joc simbolic de alternante, asa cum trandafirul infloreste printre frunzele verzi.

In Evul Mediu miresele purtau verde pentru a simboliza fertilitatea.

Verdele este deseori utilizat si in spitale intrucat relaxeaza pacientii.

In crestinism, verdele a ramas simbolul Sperantei, virtute teologala.
Crestinismul s-a nascut pe meleaguri cu clima temperata, unde apa si verdeta s-au banalizat.
Nu tot asa s-a intamplat cu Islamul, ale carui traditii s-au creat ca niste miraje, deasupra nemarginirii arzatoare a deserturilor si a stepelor.
Invaluitor, linistitor, verdele este glorificat in monumentele religioase ridicate de stramosii nostrii in desert.
Steagul Islamului este verde, iar aceasta culoare semnifica pentru musulmani emblema Mantuirii, simbolul tuturor marilor bogatii, materiale si spirituale, dintre care prima este familia: verde era mantia Trimisului lui Dumnezeu.
"Erin cea Verde" era, inainte de a deveni numele Irlandei, acela al insulei preafericitilor din lumea celtica.
Misticii germani (Mechtilde din Magdeburg, Angelus Silesius) asociaza verdele cu albul pentru a califica Boboteaza si virtutile hristice, justitia reprezentata de verde intregind neprihanirea albului.
Benefic, verdele dobandeste si o valoare mitica, aceea a pasunilor verzi ("green pastures"), ale raiurilor inverzite ale iubirilor din copilarie ("vert paradis des amours enfantines").
Verdele pastreaza totusi, o caracteristica stranie si complexa, care tine de dubla lui polaritate: verdele mugurilor si verdele mucegaiului, simbolizand viata si moartea.
Este imaginea adancimilor si a destinului.

In fiecare primavara, dupa ce iarna i-a aratat omului cat de este de singur, dezvelind si inghetand pamantul care-l poarta, acesta a imbracat o noua haina verde, datatoare de speranta.



Nuantele de verde au semnificatii diferite.:

- verde inchis = deosebit, masculin, conservativ, bogatie

- verde smarald = imortalitate

- verde maslina = culoarea pacii

miercuri, 5 decembrie 2007

plangem

de ce ne ferim sa plangem in fata colegilor; prietenilor; cunoscutilor?
de ce este mai usor sa ne deschidem sufletul in fata unui necunoscut?
de ce in fata celor pe care i-am vazut plangand macar o data parca ne este mult mai usor sa ne deschidem sufletul si sa ne racorim plangand? simtim ca ei ne inteleg mai bine, sau doar simpla imagine a lor plangand in trecut ne face sa treaca teama ca vor rade de noi ca ne vad plangand?
imi explica si mie cineva?

vineri, 30 noiembrie 2007

sclavul banului

Teatrul de Comedie
Spectacolul "Emigrantii" este o ironie usoara la adresa omului - sclav al banilor.
distributia: Florin Lazarescu si Alexandru Unguru

Alexandru Unguru este omul intelectual care a plecat din tara pentru a scrie o carte. Tema aleasa pentru cartea sa este: omul ca sclav al banului, astfel ca barbatul cerceteaza acest aspect foarte de aproape, chiar pe colegul sau de "locuinta" (locuieste in subsolul unui imobil).
Florin Lazarescu este un sclav al banului; un roman plecat in strainatate pentru a face bani si a se putea intoarce la familie sa le ofere o "casa cu gradina". Odata strans primul banut ajunge sa-si doreasca mai mult, si mai mult, ajungand sa-si piarda libertatea.
Alexandru Unguru il provoaca pe colegul sau, incercand sa vada cat mai mult din reactia omului aflat in conditia de supunere in fata banilor. Intr-o criza de teama, de panica, de nervi, Florin Lazarescu ajunge sa rupa banii si sa se elibereze din acest jug. Dar oare ramane liber?

Eu cred ca toti oamenii, intr-o masura mai mare sau mai mica, sunt sclavi ai banilor.
Zi de zi mergem la serviciu, de ce? De placere? NU! Muncim in schimbul unui salariu. De ce ne umilim, de ce ne plecam capul si nu avem puterea sa spunem ce gandim, ce simtim? Pentru ca ne este teama. Teama ca ne putem pierde locul de munca. Ne este teama sa ramanem fara bani. Credem ca in lumea asta totul se poate realiza doar daca avem bani. Intr-adevar: fara bani nu poti lua un bilet de avion sa te intorci in tara; fara bani doar te plimbi prin magazine cand pleci de la serviciu si nu iti cumperi nimic; insa nu trebuie sa facem totul pentru bani; nu trebuie sa ne dedicam complet dorintei de a obtine cat mai mult si mai mult. Trebuie sa stim sa ne multumim cu ce avem si sa ne traim viata; nu doar sa ne gandim la bani si la a avea cat mai mult si mai mult...si sa uitam de sufletul nostru si de familie si de fericire in sine.