marți, 8 noiembrie 2011
Africa ... on the road
Gasca mea are chef de aventura. Vrem ceva altfel, vrem o experienta off road.
Iesim la o cafea si ne creionam planul. Plecam noaptea din Bucuresti, caci este mai liber drumul. Mergem cu Land Cruiser-ul lui A. Este foarte important sa avem o masina de teren, iar Land Cruiser-ul Toyota este o masina cu 60 de ani experienta in off-road.
Mergem in Africa de Sud, in Cape Town. Vrem sa vedem Lacul Victoria. In Cape Town este capat de linie, pana acolo insa traseul expeditiei noastre este unul grandios.
Ne pregatim cu grija bagajul, sa nu uitam lucrurile importante precum lanterna, busola, bricheta, artificiile, hartile, schitele, etc.
Si iata ca a venit ziua cea mare a plecarii. De la serviciu fiecare merge la el acasa, sa doarma, sa fie odihnit pentru drum. Seara, la orele 22, ne strangem si pornim. Din Romania catre Turcia. Dormim in masina, oprim pe la moteluri ieftine pe care le gasim pe drum - nu atat pentru a dormi mai bine decat in masina, cat pentru un dus cald.
Drumul continua...ne oprim vreo 2 zile in Damasc...vreo 2 zile in Beirut...vizitam diverse, ne odihnim...si plecam mai departe pe Wadi Rum - Iordania.
In Egipt venim cu alta ocazie, special pentru vedea Piramidele.
Continuam cu cel mai periculos drum din Africa - N. Kenya, cel putin asta am citit pe forum-uri atunci cand ne-am creionat traseul. Nu pare a fi un drum periculos; e drept - este provocator, exact un astfel de drum cautam pentru experienta noastra off-road. Pe drumul acesta am simtit adevarata adrenalina. Suntem foarte bucurosi ca am ales sa mergem cu Toyota Land Cruiser, caci este destul de confortabil si sigur, avand in vedere obstacolele, pietrisul, gropile, nisipul.... de pe drum. Creste abrupte, drum ce coboara brusc - toate obstacolele din calea noastra le-am depasit cu Toyota Land Cruiser.
Tanzania, Zambia...aici romanii nu au nevoie de viza, deci nu pierdem foarte mult timp pe la granite.
Mai departe Zimbabwe - Botswana si capat de linie: Cape Town.
Stam cateva zile bune aici, atat pentru a ne incarca bateriile cum se spune, pentru drumul de intoarcere; cat si pentru a vedea frumusetile sale. Stam la plaja, ne bronzam, mergem la Victoria Lake, Peers Cave si ajungem sa ne indragostim de oras.
Vom reveni aici cu siguranta.
Ne intoarcem pe un alt traseu, incercam sa ne facem expeditia cat mai aventuroasa.
Noi provocari: Namibia - Angola - Congo - Nigeria - Libia - in Israel ne mai oprim cateva zile, si Romania. Din nou acasa.
Fara Land Cruiser-ul Toyota al lui A. probabil nu ajungeam sa ducem la bun sfarsit o astfel de expeditie. Este o masina stabila si usor de manevrat, chiar in cele mai dure conditii. Noi am plecat la drum usor incordati, dar A. stia ce conduce si stia ca nu avem de ce sa ne fie teama. Cu Toyota avem siguranta si confort, nu am avut limite si am mers exact pe unde am vrut fara probleme.
Masinile pentru off-road sunt faine asa deschise la culoare, ca cea a lui A. (vezi imagine ) - sa se vada ca s-a mers cu ele - sa se vada praful pe ea, stropii de noroi. Sa se citeasca aventura prin care a trecut.
Ne-am simtit precum Indiana Jones in aceasta expeditie. Gasca mea va continua cu aventurile. O data pe an, primavara, trebuie sa ne pregatim o astfel de expeditie off-road. Fie pe alte continente, fie la noi in tara.
Articol scris in cadrul concursului SuperBlog 2011, etapa nr. 17.
luni, 7 noiembrie 2011
partenerul meu
K. este partenerul meu.
Dintotdeauna am cautat ca o simpla litera sa-mi caracterizeze partenerul: J, R, U, Z...
Intotdeauna litere puternice, si elegante; si partenerii asemeni lor. De incredere, mereu alaturi, fiabili.
Astazi este vorba de K. Este exact ce am nevoie. Alaturi de mine pretutindeni, zi de zi. Ma cunoaste, cum nimeni altcineva nu a reusit pana acum.
ASUS K53 SV-SX379D
IntelCore i7 2630QM, 8 GB, DDR3, 1333 MHz, 750 GB 5400 rpm, NVIDIA GeForce GT 540M.
K, el este K al meu.
Autonomia lui K este foarte importanta pentru mine. K are o autonomie de pana la 25 % mai mare decat ceilalti pretendenti. Componentele pe care nu le utilizeaza K in anumite momente nu trebuie sa consume curent, deoarece K al meu beneficiaza de tehnologia Super Hybrid Engine.
Intr-o zi, am avut un lung drum de facut, cam 6-7 ore pe tren. K a fost cu mine. Iar daca mie, dupa vreo 4 ore de mers, ochii au inceput sa mi se inchida, usor usor, lui K nu. Eu am avut nevoie de o cafea tare, K insa nu a avut nevoie de priza.
Si ca sa fie lucrurile si mai bune intre noi doi, tehnologia IceCool de care beneficiaza K ghideaza caldura prin lateralul sistemului, departe de palmrest si de taste. Asadar, mainile mele nu se incalzesc, nu transpira si se pot juca mult mult cu K.
Este cel mai bun partener pe care l-am avut. A stat cu mine nopti intregi cand am lucrat pentru lucrarea de dizertatie, a stat cu mine ore/zile in incercarile mele de editare fotografii. Mi-a fost alaturi in multele si diversificatele mele cautari pe internet, a fost langa mine cand socializam in diferite retele sau cand pierdeam ori castigam un joc de conquiztador.
M-a suportat atuni cand eram trista si urla muzica in difuzoare sau atunci cand tastam apasator scriind articole pe blog.
K al meu stie sa faca fata oricarei provocari. Sunt mandra de el, sunt mandra ca el este alesul meu, partenerul meu de incredere. Fiecare din noi are nevoie de un partener de incredere sa-i fie alaturi in viata - fie ca este vorba de sot/sotie, de copii, de un catel, de un calculator sau un aparat foto.
Un partener ca ( K ) al meu.
Articolul este scris pentru etapa nr. 16 a concursului SuperBlog 2011.
vineri, 4 noiembrie 2011
traieste romaneste
Aseara m-a apucat nostalgia. Mi-am amintit de copilarie: eram la bunici, cu varul meu, faceam numai prostii si mancam toata ziua: miere (un borcan o data), serbet, peltea, ciocolata de casa; tot felul de prajiturele si chec si cozonaci de casa, friganele, paine cu unt si sare, zahar pe paine, usturoi cu paine; ceapa cu slanina si cartofi copti; rosii din care muscam ca din mere, zmeura, corcoduse verzi, mere padurete etc etc. Numai porcarii, spuneau atunci parintii. Si totusi, mancam mai sanatos si mai bine decat generatiile de astazi, pentru ca mancam romaneste.
Tot mai mult in ultimii ani se organizeaza, in special in preajma sarbatorilor, targuri de produse traditionale romanesti - la Muzeul Taranului Roman, la Agronomie....etc.
E bine. Incercam sa revenim la traditii, la produse naturale, romanesti, ecologice.
Hypermarketul Real insa, s-a gandit la romani si le ofera aceste produse traditionale romanesti, alimentare si nealimentare, oricand, neconditionat de un targ de Craciun sau Paste.
In parteneriat cu autoritatile locale, Hypermarketul Real dezvolta un program prin care faciliteaza procesul de desfacere a produselor traditionale romanesti.
Produsele autohtone cumparate din Real sunt identice cu cele pe care le cunoastem din copilarie, din gradina bunicilor de la tara.
Daca a citit cineva "In cautarea timpului pierdut" a lui Proust, atunci stie cum lui Marcel gustul madlenei ii amintea de copilarie, cea mai frumoasa perioada din viata unui om, pentru ca este o perioada de libertate, suntem fara griji, fara responsabilitati.
Eu imi amintesc cu mare drag si dor de ciocolatelele cancan - micute, cu nuca de cocos; tare bune. Dupa '90 cred ca au disparut de pe piata. Le-am mai gasit in urma cu 5 ani pe la Unirii, pe la vanzatorii ambulanti. Am cumparat cateva de dragul anilor copilariei, am avut o senzatie tare faina si dulce cand le-am degustat.
Produsele autohtone romanesti Real ne aduc, pe langa nostalgia copilariei, sanatate si echilibru, ne ajuta sa descoperim gusturi si traditii specifice unor zone pe care poate nu le cunoastem, ajutam producatorii locali sa se dezvolte. Produsele sunt ecologice, fara coloranti, conservanti sau aditivi alimentari artificiali.
Articolul este scris pentru etapa nr. 15 a concursului SuperBlog 2011.
miercuri, 2 noiembrie 2011
din ziare adunate...
|
Se incepe cu ziare vechi, dar se continua cu cele de azi. Ziaristi isteti au fost, isteti sunt inca... Tovarasul Gheorghe Cioara s-a intors in tara, pe calea aerului (Scanteia, 1978) |
Este Tirgul anual al vitelor si porcinelor, veniti cit mai multi!
(Scanteia, 1967)
Detaliu nefericit, aceasta femeie fusese deja victima unui accident mortal cu un an inainte
(Libertatea)
Local traditional Pakistanez: ……, Sarmalute, Ficatei de porc
(Libertatea)
In acea noapte fatala, hemoroizii il impiedicau sa inchida ochii
(Libertatea)
Firul vietii victimei a fost sugrumat cu salbaticie, cu multiple lovituri de cutit
(Libertatea)
Misterul femeii taiate in bucati ramine intreg!
(Ev. Zilei)
Arestarea s-a operat fara infuziune de sange
(National)
Apa oceanului si clima sunt foarte umede in aceasta regiune
(Romania Libera)
Raportul politiei releva ca victima s-a sinucis singura
(Actualitatea Banateana)
Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat
(Monitorul de Cluj)
Cind s-a sinucis nefericita femeie? Oare si-a gasit moartea inainte de a se arunca in apele Muresului?
(Monitorul de Timisoara)
Gaurile din lenjeria lui lasau sa se intrevada o familie saraca
(Monitorul de Timisoara)
Isi misca coada in cadenta, ca un soldat la parada
(revista AGVPS)
Miss Independent
I'm Miss Independent,
that's why you love me...
- avea Ne-yo o melodie -
Imi place sa fiu independenta, sa nu depind de nimeni si nimic, sa fiu libera - nicidecum sufocata sau in posesia cuiva, nicidecum sa mi se spuna ce sa fac si cand si cum. Scrie si la profilul meu, in partea dreapta a paginii de start a blogului: "iubesc soarele si libertatea". Da...iubesc libertatea!! Sa stiu ca oricand pot face ceea ce imi doresc. Doar sunt femeie! Robert A. Heinlein spunea "femeile si pisicile fac ce le place..."
Ce inseamna libertate? Autonomie.
Totusi, autonomia presupune ceva mai mult decat libertatea. Libertatea inseamna sa faci ceea ce iti doresti; dar nu intotdeauna ai resursele necesare. Autonomia iti da acces sa faci ceea ce iti doresti si iti ofera toate resursele necesare, presupune mai multa mobilitate. Esti autonom, esti liber sa faci ceea ce iti doresti si ai tot ce ai nevoie pentru aceasta. Autonomie inseamna sa iei decizii tu singur pentru tine, fara regrete, fara compromisuri, fara limite!
Cui nu ii place sa fie liber? Sa faca doar ceea ce isi doreste, cand isi doreste, cu cine isi doreste ...
Pentru ca sunt o fire libera, imi place sa calatoresc mult; sa vad multe locuri noi, dar nu numai; si sa invat multe lucruri noi. Ma rup mai greu de oras, si fug undeva, pentru ca nu am masina si trenul nu ajunge chiar prin toate locurile pe unde as umbla eu. Deci, am libertate, dar nu am si autonomie.
Si chiar in weekend-ul acesta vreau sa evadez undeva. Pentru a avea autonomie in calatoriile mele, m-am gandit sa inchiriez o masina chiar de la Autonom si sa plec in lume. Cu destinatia o sa fie mai greu, caci sunt atatea locuri frumoase in care imi doresc sa ajung: salina Praid, salina Turda, orase precum Cluj, Timisoara; trasee montane; etc. Dar sunt libera! Pot sa ma urc in masina, sa pornesc spre Vest sa spunem, si sa ma opresc unde vreau eu!!
Si nu numai in aceasta privinta am libertate, ci si cu faptul ca pot schimba masina in orice centru Autonom din tara. Pentru ca ei imi ofera posibilitatea sa ridic masina si sa o returnez in oricare mare oras al tarii.
Am plecat!! O sa va trimit poze. Free (of charge).
autonomie - libertate - independenta - dezlegare - voie - aprobare - permisiune - slobozenie
Acest articol este scris pentru etapa nr. 14 a concursului SuperBlog 2011.
marți, 1 noiembrie 2011
FNT la National
Am fost cu mama la teatru, dupa multi-multi ani in care nu am mai fost impreuna la un spectacol. Imi amintesc de ultima oara cand am fost la Teatrul de Opereta. Broadway Bucuresti - un spectacol musical cu cele mai frumoase momente din 14 musicaluri celebre americane (ex: Chicago). Nu am scris atunci de spectacol, la vremea respectiva nici nu stiam ce este acela un blog.
De data aceasta am fost la Teatrul National Bucuresti, la piesa "Purificare", piesa jucata in cadrul Festivalului National de Teatru.
Spectacolul "Purificare" este povestea unui om singuratic care isi cauta pedeapsa in mijlocul unei societati bolnave, o societate ale carei valori morale s-au degradat sau nu mai exista deloc. Este povestea unui om care are constiinta, in mijlocul unei lumi fara constiinta.
Spectacolul ne vorbeste intr-un mod ironic despre insingurarea omului, ratarea ca persoana, ratarea comunicarii dintre indivizi, indiferenta societatii, valorile morale degradate. Din pacate, asta vedem zi de zi la persoanele de langa noi. Daca ne uitam la fetele oamenilor care merg la munca dimineata devreme, vedem povesti de viata, citim ganduri, citim nemultumiri si lipsuri. Decadere pur si simplu.
Si fiecare din noi merita ceva mai bun, merita sa fie ridicat, sa fie iertat; fiecare isi doreste purificarea si se afla in cautarea acesteia.
Jacek, un scriitor care vrea sa se afirme, comite un act grav. Vrea sa mearga la politie sa se predea, insa impresarul lui il retine. Jacek ajunge in emisiunea TV "Purificare" pentru a spune pacatul si a-si cere iertare. S-a indragostit de un copil. Un copil de 11 ani, copilul unor prieteni de familie. Si, intr-o seara, l-a violat.
Emisiunea insa nu se difuzeaza.
Societatea in care traim este una bolnava. Jacek nu este ascultat de nimeni: sotie, impresar, prieteni...
Ajunge sa fie producatorul noii emisiuni tv "Buretii uzi" ce inlocuieste emisiunea "Purificare", tocmai pentru ca aduce telespectatorului personaje din viata reala si niste povesti terifiante. Aceasta emisiune creste ratingul televiziunii.
Lumea este proasta si e lasata sa se afunde si mai mult in prostia ei.
"oamenii sunt deplorabili;
uneori chiar lamentabili"
Purificare
Teatrul National Bucuresti
Regia: Alexandru Mazgareanu
Distributia: Adrian Titieni, Medeea Marinescu, Afrodita Androne, Vitalie Bichir, Armand Calota, Lamia Beligan, Mihai Calin, Brandusa Mircea, Ilinca Goia s.a.
De data aceasta am fost la Teatrul National Bucuresti, la piesa "Purificare", piesa jucata in cadrul Festivalului National de Teatru.
Spectacolul "Purificare" este povestea unui om singuratic care isi cauta pedeapsa in mijlocul unei societati bolnave, o societate ale carei valori morale s-au degradat sau nu mai exista deloc. Este povestea unui om care are constiinta, in mijlocul unei lumi fara constiinta.
Spectacolul ne vorbeste intr-un mod ironic despre insingurarea omului, ratarea ca persoana, ratarea comunicarii dintre indivizi, indiferenta societatii, valorile morale degradate. Din pacate, asta vedem zi de zi la persoanele de langa noi. Daca ne uitam la fetele oamenilor care merg la munca dimineata devreme, vedem povesti de viata, citim ganduri, citim nemultumiri si lipsuri. Decadere pur si simplu.
Si fiecare din noi merita ceva mai bun, merita sa fie ridicat, sa fie iertat; fiecare isi doreste purificarea si se afla in cautarea acesteia.
Jacek, un scriitor care vrea sa se afirme, comite un act grav. Vrea sa mearga la politie sa se predea, insa impresarul lui il retine. Jacek ajunge in emisiunea TV "Purificare" pentru a spune pacatul si a-si cere iertare. S-a indragostit de un copil. Un copil de 11 ani, copilul unor prieteni de familie. Si, intr-o seara, l-a violat.
Emisiunea insa nu se difuzeaza.
Societatea in care traim este una bolnava. Jacek nu este ascultat de nimeni: sotie, impresar, prieteni...
Ajunge sa fie producatorul noii emisiuni tv "Buretii uzi" ce inlocuieste emisiunea "Purificare", tocmai pentru ca aduce telespectatorului personaje din viata reala si niste povesti terifiante. Aceasta emisiune creste ratingul televiziunii.
Lumea este proasta si e lasata sa se afunde si mai mult in prostia ei.
"oamenii sunt deplorabili;
uneori chiar lamentabili"

Purificare
Teatrul National Bucuresti
Regia: Alexandru Mazgareanu
Distributia: Adrian Titieni, Medeea Marinescu, Afrodita Androne, Vitalie Bichir, Armand Calota, Lamia Beligan, Mihai Calin, Brandusa Mircea, Ilinca Goia s.a.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)